KAZDAĞLARI’NDA BİR GÜZELLİK MASALI….

IMG_5182

KAZDAĞLARI’NDA BİR GÜZELLİK MASALI….

Kazdağı-İda

Eski adı ile İda Kazdağı (Edda Dağı) Milli Parkı, Balıkesir ili en geniş hali ile Edremit ilçesi sınırları içerisinde bulunuyor.  İda , Milli Parkı Ege’nin kuzey ucunda Edremit Körfezi’nin kuzey kıyılarında doğudan batıya uzanıyor. Kazdağı  , Ege ve Marmara bölgelerini ayırır ve Biga Yarımadasında 1.774 m’de en yüksek olanıdır. Ziyaret edilecek yerler zengin flora ve fauna çeşitliliğiyle vadileri; ilk güzellik yarışması olduğu söylenen mitolojik Ida Dağı ve elbette efsanelere konu olan Sarıkız Tepesi.

Mitoloji İda’nın
Homeros Destanı sayesinde en güzel edebi metinleri; Ida ve Troia dünya çapında ün kazanmış mekanları tanıdık. Mitoloji devi İda Dağı . Her yıl yüzbinlerce turisti  koynunda ağırlıyor.

Kahramanlık Öykülerinde Zeus
Troia Savaşının Hakemi Zeus idi.  Zeus’un ,Troia Savaşında Zeus Altarı’ndan karısıyla birlikte  savaşları izlediği söylenir.

Dünyanın İlk Güzellik Yarışması
Bir başka efsane ise Ida’nın eteklerinde yapıldığına inanılan dünyadaki ilk güzellik yarışması. Thetis’in düğününde savaş tanrıçası davet edilmediği için altın bir elma attı. Elmaları paylaşamyan tanrılar konuyu Zeus’a taşıdılar. Zeus onları Paris’e gönderdi;

 

Efsaneye göre:

Zeus’un  elmayı karısı olan Tanrıça Hera’ya vermesi halinde güç timsalleri Tanrıçalar huzursuzluk çıkaracaklardı, eşi ise konudan rahatsızlık duyacaktı. Elbette Zeus bu işe bir çözüm bulmalıydı. Zeus ,  Yakışıklı çoban Paris’i elmayı en güzele vermesi için görevlendirir.   Tanrıçalardan üçü ; Zeus’un karısı Hera, Akıl Tanrıçası Atena, Güzellik ve Sevgi Tanrıçası Venüs’tür.  Paris’in elinde “EN GÜZELE”  yazan altın elma, karşısında yürekleri heyecandan çarpan tanrıçalar. Elbette tanrıçalar Paris’in aklını çelmeye ve ön plana çıkmaya çalıştılar. Hera; zenginlik ve kuvveti, Athena; şan ve şöhreti vaadetmiş, Venüs ise, dünyanın en güzel kızını(yani kendisini) vaadetmiş. Athena ve Hera güzeller güzeli olabilmek için adeta en değerli elbiselerini giyinmişlr ve süslenmişlerdi, Venüs ise güzellik insanın örtüsüdür demiş ve bunların hiçbirini yapmamış. Nihayetinde Paris altın elmayı  herkes heyecan içinde beklerken Venüs’e doğru uzatmış. Doğal güzelliğin meyvesini yemek bu olsa gerek….

www. kazdagirehberi.com

 

Mesaj Tartışma

İlk yorumu siz “KAZDAĞLARI’NDA BİR GÜZELLİK MASALI….”

 
Translate »

Powered by themekiller.com watchanimeonline.co