Notice: session_start(): A session had already been started - ignoring in /home/u8674852/tatilbank.com.tr/header.php on line 7

Notice: Undefined index: userkullanici_mail in /home/u8674852/tatilbank.com.tr/header.php on line 13
 
  • +90 545 373 1456
  • +90 266 373 1456
  • info@tatilbank.com.tr
Efes - Modern İnsanlığın Kenti

Efes - Modern İnsanlığın Kenti Facebook'ta paylaş

2019-08-09 14:50:38

Efes, Amazon adlı kadın savaşçılar tarafından kurulmuş bir kenttir. Şehir, gerek gelişmişliği gerekse büyüklüğü bakımından dünya çapında yer etmiş bir kenttir. Birçok uygarlığın da burada yaşaması, Efes’i önemli ve gelişmiş bir yer haline getirmektedir.

Efes’e gittiğinizde öncelikle sizi kendine hayran bırakacak ilk şey; kentin konumu, büyüklüğü ve daha sonrasında etrafı yavaş yavaş keşfetmeye başladığınızda, yarım heykeller ve heykellerin üzerindeki işçilik olacaktır. Heykellerin gerçek bir insanı andırırcasına ayakta durması sizi kendine hayran bırakacak. Kuretler Caddesi’ni gördüğünüzde caddenin uzunluğu ve caddenin kenarındaki dükkânlar günümüze benzer sokakları oluşturur. Bu durum sanki o dönemde yaşayan insanların günümüze zaman yolculuğu yaptığını düşündürüyor.

Mermer caddesi ise o zamanki teknolojinin ve mühendisliğin bir harikası olarak karşımıza çıkmakta. Kütüphanesinden bahsedecek olursak en çok dikkat çeken yapısı. Dışarıdan iki, içeriden 3 katlı olarak inşa edilen yapı, kafamızda sorular yaratıyor.

Yamaç Evler, yaklaşık 4.000 ve 1.400 metre kare alana yayılmış iki farklı evden oluşmaktadır. Dönemin zenginleri tarafından, hiçbir masraftan kaçınılmadan detaylı süsleme ve fresklerle yaptırılan bu evler, genellikle misafirlerin ağırlanmasında kullanılmıştır.

Efes benim için Türkiye’deki ve Dünya’daki bir mühendislik harikası. Bir insanın tüm ihtiyacını karşılayabilecek her şey bu kentte mevcut. Dinlenme, eğlenme, öğrenme, ticaret, iş, aşk ….

Bir gün yolunuzun bu kente düşmesi dileğiyle ……………

TUĞÇE EDEM

Popüler Bloglar

Popüler Etiketler